دیسنا - وب سایت خبری و آموزشی آنتی ویروس ها


به گزارش دیسنا ، کسپرسکی بی سروصدا خبر دروغی که حدود 4 سال پیش درباره قرارداد با کوالکام منتشر کرده بود را از وب سایتش حذف کرد.

*
کوالکام از معروف ترین سازندگان پردازنده های موبایل و تبلت در دنیاست .

سال 2013 میلادی ( 1391 شمسی ) ، کسپرسکی خبری منتشر کرد که با کوالکام به توافق رسیده تا از آنتی ویروسهای این شرکت به صورت پیش فرض بر روی چیپست های ساخت کوالکام استفاده شود .طبق معمول این خبر در رسانه ها مخصوصآ رسانه های شبکه خبرپراکنی کسپرسکی به سرعت منعکس شد .

چند وقت بعد وبلاگ دیسنا یادداشتی درباره دروغ بودن ادعای کسپرسکی منتشر کرد .

ولی دروغ بودن ادعای کسپرسکی زمانی بیشتر آشکار شد که خبر همکاری کوالکام و چند شرکت امنیتی مانند AVG , Avast و Lookout در وب سایتها منتشر شد .

البته شرکت کوالکام نام همه شرکتهای همکار را نیاورد و از عبارت < Mobile Security Providers like > در خبر منتشر شده در وب سایتش استفاده کرد .

ولی دیروز به شکل اتفاقی ما متوجه شدیم کسپرسکی خبر قراردادش با کوالکام را از وب سایتش حذف کرده است .

با توجه به اینکه شرکت کسپرسکی به خاطر اطلاع رسانی و افشاء گری های وب سایتها مخصوصآ دیسنا ، بارها وب سایتش را تغییر داده ، ما از این صفحه اسکرین شات ( پرینت اسکرین ) تهیه کردیم .

کسپرسکی در ظاهر یک تولیدکننده نرم افزارهای آنتی ویروس است .

این شرکت به دلایل مختلف از جمله نداشتن قدرت رقابت در بازار آنتی ویروس ، برای تبلیغ و فروش محصولاتش به روشهای ناسالم و نادرستی روی آورده .

کلاهبرداری ، انتشار تبلیغات و اخبار نادرست و اشتباه ، شایعه پراکنی بر علیه شرکتهای معتبر ، لابی و زدوبند با برخی سازمانها و رسانه ها و  تهدید متخصصین خبره حوزه امنیت سایبری و سوء استفاده از نام و لوگوی اشخاص و شرکتهای دیگر و فریب فعالان رسانه ای بی طرف ، تنها بخش کمی از سوابق این شرکت روسی است که با همراهی برخی شرکای تجاری و تبلیغاتی این شرکت همراه بوده و بخشی از این سوابق در وبلاگ خبری دیسنا بررسی و منعکس شده است .

از جمله شرکتهایی که همواره هدف تبلیغات و خبرپراکنی کسپرسکی و شرکایش بوده است میتوان به شرکت دورانتاش اشاره نمود که سابقه ای 11 ساله در توزیع سرویسهای امنیتی و نرم افزارهای آنتی ویروس در ایران و خاورمیانه دارد و از سال 2006 تا 2009 میلادی از نمایندگان کسپرسکی در ایران بود .

اخیرآ نیز این شرکت روسی بدون ارائه مستندات فنی و معتبر ، مدعی شناسایی یک ویروس نامرئی ( Fileless Attack ) در شرکتها و سازمانهای بزرگ ، موسسات دولتی و بانک شده .

طبق معمول خبرسازی های این شرکت ، این ویروس را به ویروسهای دیگر مانند دوکو 2 و کارباناک که قبلآ بر روی آنها خبرسازی کرده ارتباط داده تا بازخورد تبلیغاتی و خبری موثرتری را بگیرد .

کسپرسکی دقیقآ از همین تاکتیک خبرپراکنی و تبلیغاتی برای ویروسهای استاکس نت و فلیم و دوکو و پسرخاله ها و دختر عموهای این ویروسها استفاده کرد تا حداکثر تاثیر گذاری تبلیغاتی را بر مخاطبان داشته باشد .

ویروسهای Fileless تهدیدات عجیبی نیستند و روزانه صدها نوع از این تروجانها توسط شرکتهای امنیتی شناسایی می شوند .

قبلآ نیز شاهد این موارد بودیم .

برای نمونه در بحث ویروس مینی فلیم ( mini - Flame ) مشخص شد نه تنها این ویروس قبلآ توسط ترندمیکرو شناسایی شده ، بلکه نوع ویروس یک ویروس جاسوس افزار ساده است و شرکتهای امنیتی روزانه دهها مورد مشابه آن را شناسایی میکنند .

به زودی اطلاعاتی درباره ویروسهای Fileless در دیسنا منتشر خواهد شد .اخبار مرتبط :

سکوت رسانه ها درباره آسیب پذیری خطرناک SSL

دیسنا : پایگاه اطلاع رسانی امنیت اطلاعات ایران